Pexeso - ako a kedy začať

Pexeso nie je iba hra pre predškolákov a školákov. Krásne sa s ním zahrajú aj batoľatá. Ako však začať? 

 

Či poznáte pexeso sa vás pýtať nebudem. Podľa mňa ho má v akejkoľvek podobe každá rodina s dieťaťom od 3 rokov. Ak ale máte deti mladšie, určite si nejaké zaobstarajte tiež, pretože aj s menšími deťmi sa s pexesom hrať dá. Pre ne odporúčam pexeso drevené, alebo kartónové, s ktorým sa ľahko manipuluje a nepokrčí sa. Tiež je vhodné začať s nenáročnými obrázkami, ktoré dieťa bude vedieť rozoznať. Napíšem vám, ako s pexesom začala moja najmladšia dcéra.

 

Začali sme keď mala 1 rok aj nejaký ten mesiac. Bolo to presne toto pexeso, pexeso uložené v drevenej krabičke a vzala som ho do aquaparku, kde sme boli s rodinou na celý deň. Hrala sa s ním na deke. Nebolo to pexeso ako ho poznáme. Hrali sme sa na ukladanie do krabičky. A musím povedať, že ju to veľmi bavilo. Keďže je pexeso drevené, nebála som sa, že ho pokrčí, alebo ho vánok porozfukuje. A keď potom v priebehu dňa spinkala, pexeso sme si na deke zahrali s veľkáčmi.

 

   

 

 

Ďalší krok v hraní pexesa (o nejaké mesiace neskôr) bol takýto. Vybrala som z krabičky rôzne obrázky (nie rovnaké dvojice) a potom "kartičky" z krabičky vyberala ona. Pekne po jednej a snažila sa medzi mojimi nájsť ten jej obrázok. Ak ho našla, položila ho k nemu alebo na neho. Osvedčilo sa mi ukladať moje kartičky do radu a ona potom ukladala (priraďovala pod neho). Malé deti sa nevedia dlho sústrediť, tak sme začali s menším množstvom a postupne, keď to už zvládala, kartičky som pridávala (volám to kartičky, ale sú to drevené doštičky).

 

Keď zvládala aj túto hru, prešli sme pomaly na pexeso ako také. Začali sme so 4 kartami, kým to nezvládla, nedávala som viac. A naopak, keď som videla, že jej to ide, že vie, že hľadáme dvojice, pridávala som postupne ďalšie. Vyberala som obrázky, ktoré sú jednoduché a veľké. Kvety, jahody, koláče. Toto pexeso je skvelé v tom, že sa na ňom dajú učiť aj pojmy veľký a malý (veľká jahoda a malé jahody, veľký koláč a malé koláče atď.) alebo farby (modrý a červený kvet, zelený a modrý motýľ, atď.)

 

   

 

 

V 3 rokoch sme hrali s 28 kartičkami (celé ma 32). Je to klasická hra, ale podľa mňa si málo kto uvedomuje, koľko sa ňou deti učia. Cvičí ich ruky, trénuje trpezlivosť a koncentráciu, samozrejme pamäť, ale aj slovnú zásobu.

 

Momentálne je z Tamarky skoro štvrročná slečna, pexeso hrá veľmi rada a musím povedať, že aj naozaj dobre a veľa krát sa na ňu nechytajú ani dospelí. Preto sa vždy poteší novému pexesu, ktoré samozrejme dodá tejto hre iný rozmer.

V Hrackolande nájdete rôzne varianty tejto hry, pre inšpiráciu aspoň niekoľko fotiek s odkazmi, stačí na obrázok kliknúť. :)

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ďalšie pexesá nájdete tu: pexesá z Hračkolandu

 

Tina z Hračkolandu

Copyright 2014 - 2024 © www.hrackoland.sk